img-01

Sosyal Sorumluluk Projeleri

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİHASAN ÖZDERİN MAKALE YARIŞMASI

2011 yılında bir kahve sohbetinde çıkan “lisans öğrencileri arasında konulu makale yarışması” projesi yıllardır sürerken, hukuk fakültesi sayısının 100’den fazla olduğu, avukatlar ve noterler dahil mesleğe kabul sınavının yasalaştığı, camiada sorunların gün geçtikçe çoğaldığı koşullarda çözüm adına, destek adına denizde damla olma çabasındayız.

Biz bu projeye başlarken tek hedefimiz "Yarışmaya katılmak için eline kitap alıp bir sayfa fazla okuyan, kağıdı kalemi alıp yarım sayfa fazla yazan ve sonradan katılmaktan vazgeçse dahi bütün hukuk fakültesi öğrencileri idi…" Çünkü mesleğimizin gelecekteki sahiplerinin okudukları, yazdıkları her sayfa hepimiz için artık çok kıymetli…

Geldiğimiz yerde bu hedefin ötesine geçmenin mutluluğu içerisindeyiz. Artık sadece takvimi belli olan herhangi bir yarışma değil gelenekleri olan bir yarışma haline geldik. Örneğin geçmiş yıllarda dereceye giren öğrencilerimizin okullarda akademisyen olmaları adeta bir gelenek haline geldi. Aynı şekilde yıllardır her ödül töreninde bir sonraki yarışmanın konusunu duyurmayı gelenekselleştirdik, devamlılığın önünü açarak ilerliyoruz. Takvim, şartname, tören hatta törenin misafirleri… Genç meslektaşlarımız için iyi şeyler yapmaya, özendirmeye çalışıyoruz.

Değişmeden, aşınmadan, azalmadan aksine çoğalarak gidiyoruz. Bu minvalde hedef sınırlarımızın ötesinde olan ise diğer fakültelere ilham kaynağı olmamız oldu. Bildiğimiz artık çok sayıda fakültede daha benzer formatta yarışmalar düzenleniyor.

İyi hukukçulara ihtiyacın gün geçtikçe arttığının herkesin farkında olduğunu biliyoruz. Bu ihtiyacın karşılanması için gerekli olan ön koşul ise şüphesiz " iyi bir hukuk eğitimi" verilmesi.

Hepimiz biliyoruz ki “Bilgi güçtür.” Güçlü, farklı, üstün, ileri olmak için sahip olmamız gereken tek şey bilgi ise bunu edinmenin yolu da eğitim ve çalışmaktır. Biz bu inançla hukuk eğitimine destek olmaya çalışıyoruz.

Özderin Avukatlık Bürosu olarak, büro kurucumuz Av. M. Mesut ÖZDERİN’in merhum babası adına Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile birlikte yukarıdaki inanç ve ilkelerle düzenlenen makale yarışması ile genç hukukçulara ihtiyaçları olan her yerde, her zaman destek vermeye devam edeceğiz.

Şartnameyi görüntülemek için tıklayınız.